Aparat ortodontyczny - Kraków. Ortodoncja dla dzieci oraz dorosłych

Aparat ortodontyczny

Jest on używany w celu leczenia wad i nieprawidłowości zgryzu, a także korekty położenia zębów, które są niewłaściwie ustawione w łuku zębowym. W przypadku leczenia dzieci z uzębieniem mlecznym oraz mieszanym używa się aparatów wyjmowanych (inaczej ruchomych). Do leczenia młodzieży i dorosłych stosowane są aparaty stałe.

Aparat stały – elastyczny czy metalowy?

Różne materiały używane są do wykonywania zamków stałych aparatów. Do najpopularniejszych z nich należą materiały metalowe, które wykonuje się ze stali nierdzewnej. Są one dobrym rozwiązaniem w przypadku osób młodych, ponieważ w czasie wizyty kontrolnej mają one możliwość dowolnego wyboru koloru ligatur, dzięki czemu mogą nadać swojemu aparatowi oryginalny wygląd.

Osoby dorosłe zazwyczaj stawiają na aparat kosmetyczny, którego barwa jest taka jak odcień zębów bądź przezroczysta. Dzięki kryształowym albo ceramicznym zamkom widoczność aparatu jest niewielka, ponieważ jest on przezroczysty. Zamki estetyczne różnią się odrobinę wielkością od metalowych (są nieco większe), ale nie ma to wpływu na komfort ani technikę leczenia pacjenta.

Metalowy aparat ortodontyczny jest tradycyjny. Posiada on zamki-klamerki, które są naklejane na powierzchnię zębów oraz mocowany bezpośrednio do nich drut. Drut oraz zamki są do wyboru w kolorach złotym bądź srebrnym. Popularność metalowego aparatu ortodontycznego ma kilka powodów. Jednym z nich jest niższa od pozostałych aparatów cena. Ważne jest także to, że taki aparat w niezawodny sposób radzi sobie z rozmaitymi wadami zgryzu dzięki wykonaniu z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Posiada on jednak kolorowe ligatury, przez co zazwyczaj stawiają na niego osoby młode.

Aparat ortodontyczny dla dzieci – Kraków – jakie są wskazania do leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne stosowane jest u osób borykających się z wadami zgryzu, w przypadku których trzeba poprawić ustawienie zębów. Umożliwia ono także zmianę położenia przesuniętych bądź przechylonych zębów, zanim dojdzie do planowanego leczenia implantologicznego czy protetycznego. W przypadku pacjentów w wieku dziecięcym zalecane jest odbycie pierwszej wizyty konsultacyjnej dziecka w wieku 5-6 lat. U dzieci kluczowe jest bowiem podjęcie leczenia we właściwym czasie rozwoju. Istotne jest to też dlatego, że podczas konsultacji możliwe jest wdrożenie odpowiedniej praktyki ortodontycznej.

Co kwalifikuje do leczenia?

Podczas wizyty konsultacyjnej dochodzi do ocenienia przez specjalistę ortodontę właściwych wskazań do leczenia ortodontycznego, a także do kwalifikacji do kolejnych badań diagnostycznych. Na pierwszym spotkaniu pacjenci mają też możliwości zapoznania się z istotą oraz możliwościami terapii, a także poszczególnymi typami aparatów ortodontycznych. Jeżeli pojawiają się warunki do podjęcia leczenia, to podczas wizyty konsultacyjnej może od razu dojść do postawienia diagnozy. Specjalista pobiera w jej trakcie wyciski na modele diagnostyczne, a dodatkowo wykonuje się zdjęcia cyfrowe i rentgenowskie (zewnątrzustne oraz wewnątrzustne). Na następnym spotkaniu przedstawia się plan leczenia.

Leczenie ortodontyczne – jak się do niego przygotować?

Zanim zostanie założony aparat i dojdzie do rozpoczęcia procesu prostowania zębów, konieczne jest wyleczenie wszelkich ubytków próchnicowych, a także odbycia wizyty higienizacyjnej (w czasie której usuwany jest kamień, osad, a także przeprowadzona jest fluoryzacja). Niektórzy pacjenci (szczególnie dorośli), być może będą potrzebowali konsultacji periodontologiczna.

Proces aktywnej fazy leczenia

W przypadku tych dzieci, u których wskazano zastosowanie aparatów ruchomych (czyli wyjmowanych), proces leczenia zaczyna się w czasie, gdy zostanie przekazany aparat do użytkowania. Specjalista w dokładny sposób omówi, jak często w trakcie doby trzeba nosić aparat, w jaki sposób się go aktywuje, a także jak należy dbać o czystość produktu oraz higienę jamy ustnej.

U pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do leczenia stałymi aparatami, aktywne leczenie ma swój początek po naklejeniu aparatu, co odbywa się przy użyciu specjalistycznego kleju. Czas trwania wizyty razem z założeniem aparatu wynosi około jednej lub półtora godziny.

Efekty leczenia ortodontycznego – jak wygląda kontrola?

Gdy dojdzie już do zakończenia leczenia, przechodzi się do etapu retencji, co ma na celu podtrzymanie osiągniętych skutków terapii. Wizyty kontrolne u ortodonty występują co sześć miesięcy i stanowią one higienizację oraz okresowy przegląd jamy ustnej.

Szukasz dobrego ortodonty? Wejdź na https://cdcstomatologia.pl/.